Koronavirus

COVID-19 – souhrn dosavadních opatření

Níže v článku přinášíme souhrn hlavních opatření přijatých pro zabránění šíření koronaviru.Vláda od 14:00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30. dnů vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) na území České republiky nouzový stav.

https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Usneseni-vlady-k-vyhlaseni-nouzoveho-stavu.pdf

S účinností od 13. března 2020 od 6.00 hodin jsou zakázány až do odvolání všechny veřejné a soukromé kulturní, sportovní, společenské, náboženské, vzdělávací a další akce s účastí přesahující ve stejný čas počet 30 osob. Zákaz se týká mimo jiné i trhů, poutí, slavností či ochutnávek. Je zrušena výuka na základních, středních a vysokých školách, ale i základního uměleckého vzdělávání v uměleckých školách a jazykového vzdělávání v jazykových školách pořádaného podle zákona o státní sociální podpoře, denních jazykových kurzech, ale zakázány také budou i zájmové kroužky, školní soutěže a přehlídky.

S účinností od 14. března 2020 zakázala vstup na území České republiky pro všechny cizince přicházející z rizikových oblastí.

So sobotního rána mohou být otevřené už jen obchody s potravinami, s drogerií, lékárny nebo čerpací stanice. Postupně jsou tato opatření upravována a je povolen provoz i dalších obchodů.

Po dobu od 16. března do 24. března (do 6:00) pak platí, že je zákaz volného pohybu po celém území Česka s vyjmenovanými výjimkami. Mezi ně patří například: cesta do zaměstnání nebo nutná cesta za rodinnou, návštěva lékaře či obstarání základních životních potřeb. Nevztahuje se na výkon zaměstnání.

Od úterý 17. března 2020 je doporučeno osobám starším 70 let nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče; v souvislosti s tímto zajišťujeme pomoc při zvládání základních životních potřeb, včetně nákupů potravin a léků těmto osobám prostřednictvím:

-              Zprávou zaslanou na e-mailovou adresu naloucany@naloucany.cz

-              Pomocí SMS na mobilní telefonní čísla 725 101 396nebo 777 665 713

Požadavky je třeba uplatnit den předem s uvedením Vašeho celého jména a příjmení, u nákupů zaslat seznam zboží s počtem požadovaných kusů, u léků je třeba zaslat kód e-Receptu, případně uvést nutnost předání klasického receptu. U nákupů nemůžeme, bohužel, zajistit akční ceny a požadavky na konkrétní obchod, jelikož budou tyto pořizovány dle konkrétní dostupnosti zboží.

Dle usnesení Vlády České republiky se zakazuje s účinností od 19. března 2020 od 00:00 hod. všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, což v praxi znamená povinnost mimo domov nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Zde nabízíme možnost zajištění omezeného množství doma šitých roušek – kontakty viz. nákupy seniorům.

Taktéž se zakazuje od 19. března 2020 od 00:00 hod. je pro osoby starších 65 let vyhrazena doba pro nákupy potravin, jenž byla od 20. března 2020 upravena od 07:00 do 09:00 a nařízení též rozšířeno o prodejny drogerie a pošty. Nově tato doba platí také pro osoby zdravotně postižené a zaměstnance pečovatelských služeb. V ostatních časech mohou do obchodů všichni, tedy i již zmínění senioři. Vláda jim to ale s ohledem na jejich vlastní bezpečnost nedoporučuje. Buďme k seniorům a zdravotně postiženým ohleduplní a chraňme je dodržováním tohoto opatření. Do lékáren se nově může bez ohledu na věk kdykoli.

V návaznosti na toto opatření Česká pošta mění provozní dobu klasických poboček ČP-  https://www.ceskaposta.cz/-/omezeni-pobocek, základní informace bude pouze na vývěskách na vstupu do pošty. Stejná opatření přijímají i některé obchody – zejména COOP družstva HB.

 

Informace k nakládání s odpadem v době epidemie- veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v karanténě, by měl být uložen v plastovém pytli na odpady. Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění by měl být pytel pevně zavázán a na povrchu ošetřen desinfekčním prostředkem. Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je třeba takové obaly zdvojit. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán. Povrch vnějšího pytle by měl být ošetřen desinfekčním prostředkem a zavázaný pytel až poté dán do běžného kontejneru na odpad. Tento postup je vhodný pro případy, kdy u osob není prokázáno onemocnění COVID-19. V případě, že onemocnění osob bylo potvrzeno, nemocná osoba nakládá se svým odpadem stejně  jako je uvedeno v předchozím odstavci (balení, desinfekce). Ukládání odpadu do sběrné nádoby, svoz odpadu a jeho konečné odstranění by však mělo vycházet z lokálních možností bezpečného odstraňování nebezpečného odpadů a minimalizace rizika pro pracovníky, kteří nakládají s odpady ale i pro ostatní občany. Způsob by měl stanovit místně příslušný úřad po konzultaci s OOVZ.

Stanovisko SZÚ:

http://www.szu.cz/tema/prevence/stanovisko-narodniho-referencniho-centra-pro-hygienu-pudy-a-1

Doporučení MŽP:

https://www.mzp.cz/cz/news_20201903-Doporuceni-pro-nakladani-pouzitymi-osobnimi-ochrannymi-pomuckami

 

 

Aktuální informace a důležité informace a doporučení k onemocnění lze získat na speciálních stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR - https://koronavirus.mzcr.cz/ nebo taktéž na stánkách https://special.novinky.cz/covid-19/, případně na stránkách Státního zdravotního úřadu http://www.szu.cz/tema/prevence/doporuceni-pro-verejnost-2019-ncov.

Informace o rozsahu úředních hodin podatelen Finančního úřadu a opatřeních k podávání daňových přiznání za rok 2019 jsou k dispozici na těchto odkazech https://www.financnisprava.cz/nebo https://www.mfcr.cz/.

Dále zprostředkovaně zveřejňujeme prohlášení hejtmana Kraje Vysočina Jiří Běhounka - https://www.kr-vysocina.cz/, a odkaz na informace o onemocnění v našem kraji - https://www.kr-vysocina.cz/covid-19.asp

Doporučuje též sledovat webové stránky města Náměšť nad Oslavou nebo hlášení jejich rozhlasu.

Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA, s.r.o., spustilo dne 16. 3. 2020 online výuku pro žáky 1. ročníku, taktéž poskytuje více než 5 000 výukových videí pro matematiku v 1. až 5. ročníku na www.matyskova-matematika.cz a nabízítaké bezplatný přístup k multimediálním interaktivním učebnicím pro 1. a 2. stupeň základních škol MIUč+ - více informací zde.


| Autor: Antonín Havlíček | Vydáno dne 20. 03. 2020 | 1397 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Aktuálně
ZubZubní pohotovost

Aktuální rozpis zubní pohotovosti je zdeKD Naloučany Podmínky a ceník pronájmu KD Naloučany platný od 1.1.2023 - zde
Úřední deska
Odkazy
Kalendář
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29    
Návštěvní kniha
michal 22:29 - 24.4.
Děkuji za opravu cesty směr peška. Dobrá práce

Admin 9:51 - 31.5.
Spolek se na vícenákladech podílet nebude. Obec i realizátor stavby provádí vše na své...

Michal 21:31 - 30.5.
Děkuji za info o kanalizaci jeden dotaz bude se spolek podílet na vícenákladech?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server pspad
Webmaster: Ing. František Lysý webmaster@naloucany.cz | Administrace